Pekari iz Republike Srpske najavljuju da će u skorijem periodu hljeb biti skuplji 10 do 20 feninga zbog cijena brašna i pšenice koje nekontrolirano rastu. Predsjednik Udruženja pekara iz Bijeljine Njego Zagorac kaže da će cijena hljeba porasti od 10 do 20 feninga po vekni. Cijena pšenice premašila je 300 eura po toni, a prošle godine u ovo doba bila je 150 eura po toni. Kada je u pitanju domaća pšenica, Kos ističe da treba sačekati proljeće, dok okopni snijeg, da bi se vidjelo šta je ostalo u usjevima i zasadima te da će se onda moći sagledati pravo stanje i izreći neka dugoročnija informacija o cijeni pšenice i brašna. U Udruženju potrošača RS-a kažu da se poskupljenja neće zaustaviti na hljebu, već će vjerovatno poskupjeti i tjestenine te ostali proizvodi od brašna. Hljeb, brašno i tjestenine trenutno čine oko 9 posto potrošačke korpe jedne porodice i ovaj procent će se zasigurno povećati kada dođe do poskupljenja, zbog čega je pozvao pekare i mlinare da u općem divljanju cijena pšenice pokušaju svoju dobit svesti na minimum.
Pekari iz Republike Srpske najavljuju da će u skorijem periodu hljeb biti skuplji 10 do 20 feninga zbog cijena brašna i pšenice koje nekontrolirano rastu.
Predsjednik Udruženja pekara iz Bijeljine Njego Zagorac kaže da će cijena hljeba porasti od 10 do 20 feninga po vekni.
- Radim ovaj posao 15 godina i nikad nije bilo ovolikog porasta cijena. Znalo se desiti prethodnih godina, kada je nestašica brašna, da se njegova cijena popne na 750 ili 800 KM po toni, ali nikad nije bila 900 KM, rekao je on, naglašavajući da su se pekari našli u veoma nezavidnoj situaciji.
Predsjednik Udruženja mlinara RS-a Zoran Kos kaže da je cijena pšenice premašila 300 eura po toni, a prošle godine u ovo doba bila je 150 eura po toni. Kada je u pitanju domaća pšenica, Kos ističe da treba sačekati proljeće, dok okopni snijeg, da bi se vidjelo šta je ostalo u usjevima i zasadima te da će se onda moći sagledati pravo stanje i izreći neka dugoročnija informacija o cijeni pšenice i brašna.
U Udruženju potrošača RS-a kažu da se poskupljenja neće zaustaviti na hljebu, već će vjerovatno poskupjeti i tjestenine te ostali proizvodi od brašna. Predsjednik ovog udruženja Dragovan Petrović kaže da hljeb, brašno i tjestenine trenutno čine oko 9 posto potrošačke korpe jedne porodice i ovaj procent će se zasigurno povećati kada dođe do poskupljenja, zbog čega je pozvao pekare i mlinare da u općem divljanju cijena pšenice pokušaju svoju dobit svesti na minimum.
Vlada RS-a je nedavno donijela odluku kojom je utvrdila listu proizvoda i usluga od posebnog značaja za zaštitu standarda stanovništva, što znači da će Ministarstvo trgovine i turizma u budućem periodu moći reagirati kada su u pitanju formiranja cijena.